Innerlook
Innerlook
Innerlook
Innerlook

Čínská medicína – co to vlastně je a proč je tak dobrá

Tradiční čínská medicína (TČM) patří mezi komplexní systémy léčení, jejíž kořeny lze nalézt v dílech starších více než tisíce let. Tak dlouhé jsou zkušenosti tohoto propracovaného a dobře fungujícího systému.

Tento systém je založen na taoistické filosofii rovnováhy dvou protikladných principů jin a jang. Jedná se o zásadně jiný pohled na člověka než v západní medicíně.

Hlavním cílem TČM je předcházet rozvoji onemocnění vyvažováním dvou protikladných složek v těle a směřovat k dosažení potřebné rovnováhy a harmonie. Zdraví je vnímáno jako vnitřní rovnováha, současně i jako rovnováha mezi organismem a prostředím, ve kterém žijeme. Základem diagnostiky je hlavně pozorování těla, čtení pulsu a jazyka, ale samozřejmě přístupů je více. K nejdůležitějším léčebným metodám patří fytoterapie (terapie bylinnými přípravky), akupunktura (stimulace akupunkturních bodů a drah jehličkami, moxováním, semínky, laserem a podobnými pomůckami), čínské masáže (tuina, guasha), dietetika (každodenní strava sestavená především na základě konstituce člověka a ročního období) a cvičení (zejména qigong, taiji ale i jóga).

Tělo je v TČM chápáno jako vysoce provázaný systém navzájem se ovlivňujících orgánů, mezi kterými přes meridiány proudí vitální energie čchi. Čchi (Qi) by mělo tělem volně proudit, pokud tomu tak ale není, mohou se po určité době objevovat problémy.

Po objevení problémů a při následném léčení si terapeut nedělí pacienty podle orgánů anebo částí těl, které je trápí, ani neléčí tyto kousky izolovaně, jak je typické pro západní medicínu, ale vždy léčí celého člověka.

Západní medicína jednoznačně vede v terapii akutních život ohrožujících stavů, jako je infarkt srdce, či stav po autonehodě. V těchto akutních stavech má jednoznačně západní medicína svoje místo. Na druhou stranu v TČM se infarkt neřeší, protože pokud člověk žije podle TČM, k infarktu nedochází.

Jak jsem se již zmínila, základem tradiční čínské medicíny je prevence. Jak pravil jeden čínský klasik, léčit nemoc až když propukne, je jako „kopat studnu, když už jsme žízniví, kout meče, když už jsme napadeni nepřítelem“.

Zkuste si na terapii TČM zajít a vyslechněte si od zkušeného terapeuta rady, jak žít podle TČM a předcházet nemocem. 

*Pozn.: Qi = Čchi , qigong =čchikung, taiji = tai chi.

Zpět

Nejnovější příspěvky

5. 4. 2021
Bolest hlavy
Bolest hlavy trápí často většinu z nás. Přemýšleli jste někdy nad příčinou těchto bolestí? Nebo jste si vzali prášek, dělali jste jakoby nic a doufali, že to přestane? Častý důvod bolestí hlavy je od krční páteře. ...
7. 11. 2020
Zima, lockdown a naše zdraví
Blíží se nám zima. Jak na toto roční období pohlíží Tradiční čínská medicína a co nám pomůže, abychom se cítili dobře a posílili svoji  imunitu? Zvláště v tomto období Covid epidemie je důležité o sebe ...
2. 11. 2020
Kosmetická guasha – zázračná technika pro svěží vzhled
Obličejová guasha (nebo také Gua-Sha, či česky Kváša) je masážní technika s rychle viditelným efektem zeštíhlení, vyhlazení, prokrvení a projasnění pleti obličeje. Guasha se používá zejména v Tradiční čínské medicíně jako diagnostická i terapeutická metoda, kterou lze, ...
7. 9. 2020
Podzim z hlediska Tradiční čínské medicíny
Léto nám pomalu končí a přichází podzim.  Jak na toto období hledí Tradiční čínská medicína a co bychom si z toho měli vzít? Podzim je obdobím, kdy se dny pomalu krátí, přichází chladný vzduch a ...