Léto a Tradiční čínská medicína
Blíží se nám léto, tak se pojďme krátce podívat, jak se na toto období dívá čínská medicína.
Léto je podle Tradiční čínské medicíny spojeno s elementem Ohně. Dny jsou delší a teploty dosahují ročního maxima. Převládá energie jangu. Máme více energie, nemáme potřebu dlouho spát a jsem více aktivní.
Orgány, které jsou spojené s obdobím léta, jsou srdce a jeho párový orgán tenké střevo. Srdce je sídlem emocí a jeho hlavní emocí je radost. Když je srdce silné, krev je hojná. Se srdcem je podle TČM spojeno vědomí, psychika, paměť a myšlení. Tenké střevo má nejen důležitou roli v procesu trávení, ale i na mentální úrovni odděluje správné od nesprávného. Má tedy vliv na úsudek, co je správné a co ne.
Potraviny podporující element Ohně jsou hořké chuti, ty bychom tedy měli v létě více přidávat do svého jídelníčku. Příkladem jsou tmavě zelené listy salátů a divokých bylinek. Můžeme více konzumovat například rukolu, špenát, kapustu ale také hlávkový salát, listové čekanky, listy ředkvičky, listy pampelišky, šalotku apod. Z obilovin je doporučována pohanka či amarant. Z luštěnin například zelený hrášek nebo čočka. Z ovoce třeba brusinky.
Hořká chuť nás v období vedra ochlazuje, vysušuje, pomáhá od nerovnováhy v trávení a je vhodná pro odvodňování organismu.
V létě jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Doporučuje se vynechat dlouhé vaření, pečení a smažení, omezovat tuky a sůl, a naopak přijímat větší množství tekutin. Ne ale alkohol, toho zvláště v létě s mírou! Alkohol je již sám o sobě velmi jangový a toho už tak máme v létě více.
Extrémy podle TČM nejsou nikdy vhodné. A to i v teplotě potravin. Věděli jste například, že zmrzliny a ledové nápoje nejsou v létě vhodné? Je to tak. Oslabují naše trávení a tato extrémně chladná energie stahuje tělo, což vyvolává zadržování tekutin (potu a horka) uvnitř těla.
Přeji vám všem, abyste využili letní jangové energie naplno a těšili se ze slunce, přírody a pohybu.
Zpět